Kene Nedir? Kene’nin Özellikleri

Published by böceklere fısıldayan adam on

Kene’nin Yapısı

Keneler kan emici ekoparazitlerdir.Keneler kan emerek beslenirler. Bu sebeten dolayı neredeyse tüm hayvanlarda (Yabani,Evcil) kene bulunabilir ve insanların bu hayvanlarla teması sonucu insanlara geçebilir ve ölümlere sebep olabilir.

Kenelerin Özellikleri

Keneler canlı üzerindeki beslenmesini (kan emmeyi) bitirdikten sonra canlı vücüdundan ayrılırken bir sıvı salgılarlar. İşte virüsün bulaşmasının sebebi %90 budur. Bu virüs tüm canlılara bulaşabilir fakat hayvanlarda çok hafif ve belirtisiz geçer fakat insanlarda son derece ölümcül olabilir. Keneler bir canlının kanını emmeye başladıklarında, yani sokmaya başladıklarında arı veya sivrisinek gibi hemen bırakmazlar , yapışıp kalırlar. Ağız Kısmındaki iğneyi deri altına sokarlar ve doyuncaya kadar çıkarmazlar. Keneyi çıkarmak için zorlama yapılırsa kene zehirli sıvıyı bırakır buda ölümlere sebep olabilir. Yani anlaşılacağı üzere kene ilk ısırdığı anda değil beslendiği canlıyı terk ederken zehrini bırakır.

KKKA Nasıl Oluşur ve Anlaşılır ?

Kırım Kongo Kanamalık Ateşi hastalığı büyük bir oranda kenenin virüsü bırakmasından 2 ila 3 gün sonra ortaya çıkar. Hastalığın orataya çıkış süresi en fazla 10 gündür.

Hastalığın Belirtileri

Ateş, kusma, karın ağrısı, kol ve bacaklarda ağrı, iştahsızlık gibi durumlar hastalığın belirtilerinden bir kaçıdır.

Hastalığın ilk evrelerinde deri altında kanamalar, gözlerde kızarmalar, kanlı dışkılama, kanlı idrar ve vajinal kanama görülebilir.

Hastalıktan Korunma

Piknik, Mezra alanlarına gidecekseniz paçalarınızı çorap içlerine koyup kenenin vücuda ulaştırılması engellenmeli, sıfır kollu ve kısa kollu giyinmemeye dikkat etmeli ve vücüdun heryerini mümkün olduğunca kapatmalısınız. Elbetteki Bu yöntemlerin tek başına bir yararı vardır fakat sizde küçük yaştaki çocuklara ve kendinize mümkün olduğunca dikkat etmelisiniz.


1 Comment

Kene İlaçlama · 01 Şubat 2011 at 18:40

[…] Kene Nedir? Kene Özellikleri Nelerdir? […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir