Böcek İlaçlama

Published by böceklere fısıldayan adam on

HAMAM BÖCEĞİ / BÖCEK İLAÇLAMA

Halk arasında kalorifer böceği veya karafatma olarak da bilinen bu böcek yıl içerisinde 7 ile 11 arasında yumurta bırakma dönemi geçirirler. Her yumurtlama döneminde sırtlarındaki kese içerisinde 30 ile 45 adet arası yavru karafatma yumurtası taşırlar. Yumurtalarını birden fazla noktaya bırakarak soylarının devamını sağlamlaştırırlar ve yumurtalar bırakıldıktan 17-19 gün arasında yumurtalardan çıkarlar. Yumurtaları bıraktıkları noktalar ilaçlanmaz ise hamam böcekleri çoğalmaya ve üremeye devam ederler.

AMERİKAN HAMAM BÖCEĞİ / BÖCEK İLAÇLAMA

Amerikan Hamamböceği kendi neslinin en büyüğü bir hamam böceğidir. Yiyecek konusunda seçici değillerdir ve insanların beslendiği herşey ile besnebilirler. Ortalama 14 ile 16 ay arasında yaşarlar ve diğer hamam böceklerinde olduğu gibi nemli ve sıcak ortamları severler. Karanlık ortamları severler ve buralardan yumurtlayarak çoğalırlar

Amerikan hamamböceğinin ilaçlanması konusunda çok titiz davranılmalıdır; yüzeysel ilaçlama yapılarak bu böcekten kurtulmak oldukça zordur, boyutları nedeniyle kendilerine duvar içlerinde irili ufaklı delikler hazırlayarak çok kısa sürede yumurta bırakıp çoğalırlar. Amerikan hamam böceği ilaçlamasında uzman kadromuz ve deneyimli ilaçlama personelimiz ile amerikan hamam böceğini kontrol altına almaktayız.

ORYANTAL HAMAM BÖCEĞİ  / BÖCEK İLAÇLAMA

Asya üzerinden tüm dünya’ya yayılan bu böcek türü diğer ataları gibi sadece bacakları değil kanatlarını da kullanmaktadır. Ülkemize genellikle Asya kıtası üzerinden gelen araçlar ve gemiler ile gelmektedir. Dişilerinde kanatlar işlevselliğini kaybetmiştir fakat erkekleri kanatlanıp uçma özelliğine sahiptir.

Halk arasında “Uçan Karafatma” olarak da bilinen bu hamam böceği türü oval biçimli ve siyah/koyu kahverengi renklere sahiptir. Ortalama yaşam süreleri 6 ay olmakla birlikte her türlü besin ile beslenebilirler. Pislik ve mikropları diğer hamam böceklerine oran ile daha kısa sürede daha fazla yaymaktadırlar, kendilerini tehlikede hissettiklerinde uçarak uzaklaşırlar ve başka bir noktaya konarak mikrobu bulaştırırlar. Hepatit, verem ve gıda zehirlenmelerine yol açarlar.

TAHTA KURUSU / BÖCEK İLAÇLAMA

Tahta Kurusu, yarım kanatlılar ailesinden gelen bir böcektir; memeli hayvanların ve insanların kanlarını emerek beslenirler. Kızıl ve kahverengi renklere sahip olan Tahta Kurusu aynı zamanda itici bir koku salgılayarak etrafındaki canlılara yem olmaktan kurtulur. Yılda bir kere kan emerek beslenme ihtiyaçlarını karşılayabilirler, tahta kurularının ısırıkları kırmızı lekeler, şişkinlik ve rahatsızlığa neden olabilir. Beslenme aralıkları çok uzun olduğundan bulaşıcı hastalıkları yayma konusunda diğer türler kadar başarılı değillerdir.

PİRE / BÖCEK İLAÇLAMA

Pire; Oda sıcaklığının biraz üstündeki ısıları ve bu bölgeleri çok severler. Arka bacaklarının uzunluğu sayesinde vücut büyüklüklerinin 250 katına kadar zıplama özellikleri vardır. Memeli hayvanların derilerine tutunarak kanları ile beslenirler. Yaşam süreleri 3 ile 5 hafta  olmakla birlikte birden fazla noktaya yumurtalarını bırakarak sayılarını bir anda ikiye hatta üçe katlayabilirler.Kozalarından çıkan yavru pireler zıplayarak beslenebilecekleri bir canlı ararlar. İnsanları özellikle geceleri yataklarında bularak tüm beslenme ihtiyaçlarını giderirler. Beslendikten sonra daha fazla çoğalan pireler biran önce ilaçlanma yapılmazsa sayıları çok fazla olarak kontrolü zorlaşmaktadır. Dharma ilaçlama olarak özellikle pire ilaçlama konusunda tecrübeli ekibimiz ile %100 garantili ilaçlama hizmeti vermekteyiz. İlaçlama yaptığımız ortamda tekrar pire görülebilmesi ihtimalinde ikinci ilaçlama hizmetini ücretsiz yapmaktayız.

BİT / HAŞERE İLAÇLAMA

Bit; iki ay içerisinde 4000 ile 6000 arasında yumurta bırakaran istilacı bir haşeredir; çok küçük boyutlarda, genellikle beyaz ile siyah arasında bir renge sahip olmaktadır. Yassı ve kanatsız bir yapısı olması farklı yerlerde çoğalmalarını ve yayılmalarını büyük oranda engeller. Memelilerin vücutlarına yerleşerek kendilerine yumuşak bir doku ararlar ve kancaları ile deriye tutunarak kan emerler. Kendi boyutlarının 4 katına kadar genişleyip kan emdikleri görüşmüştür. Bit Böceği ilk görüşlüğü anda profesyonel bir ilaçlama hizmeti alınmazsa çok büyük sorunlara yol açabilirler. Yuva olarak edindikleri canlının üstünden ayrılmak ve yaşamlarının sonuna kadar bu canlının üzerinde, kıyafetlerinde ve tüylerinde dolaşarak beslenecek uygun yer ararlar. Sayıları çok hızlı arttığından dolayı özellikle kedi, köpek gibi hayvanlarda deriyi ve tüyleri dökecek kadar hasara yol açmaktadırlar.

DERİ BÖCEKLERİ  / BÖCEK İLAÇLAMA

Deri Böceği; kahverengi renklerde ve vücudu kıllarla kaplı bir haşeredir. Böceğin alt kısmında uzun bir tutam tüy bulunmaktadır. 6 ile 14 mm arasında boyutları vardır ve sert yaşam koşullarına uyum sağlamışlardır. Kış aylarında tahta içlerine yuva yaparak uygun ortam oluşana kadar kendilerini saklayabilirler.

Ortalama bir yıl ömürleri vardır, 17 ile 21 derece sıcaklıkta yumurtalarından çıkarak içinde bulundukları ahşap ortamda delikler açarlar ve yüzeye ulaşırlar. Larva olarak yumurtadan çıkan bu böcekler besin ihtiyaçları için genellikle mutfakları tercih ederler. Mutfak dolabının altına veya arkasına düşürülmüş bir besin bu böcekler için yaşam kaynağı oluşturur. 40 gün içinde kendilerine beslenebilecekleri bir canlı bulur ve derileri üzerinde yaşamlarına devam ederler. Genellikle deri atölyelerinde ve tabakhanelerde çok sayıda bulunmakta ve ilaçlama yapılmazsa çok büyük hasarlara yol açmaktadırlar.

SİVRİSİNEK / BÖCEK İLAÇLAMA HİZMETİ

Sivrisinekler bulaşıcı hastalıkları taşıma konusunda dünya üzerindeki en etkili böceklerdir; ikinci dünya savaşı sırasında sivri sineklerin savaş gidişatını ve tarihi değiştirdikleri konusunda birçok uzman aynı fikirdedir. Sıtma, sarılık, verem gibi birçok virüsü ve paraziti dakikalar içinde birden fazla canlıya bulaştırabilirler.

Beslenme konusunda çok seçici olmayan sivrisinekler her türlü canlının kanı ile beslenebilirler. Islak yüzeylerde ve durağan suyun bulunduğu ortamlarda üreyen sivri sinekler larvalarını suyun üzerine bırakarak kümeler halinde çoğalırlar.

Sivrisinek ilaçlaması konusunda uzman kişilerden yardım alınması ve iyi bir anliz yapılması çok önemlidir. Su birinkintisi bulunan herhangi bir yüzey sivrisinek sorununu tekrar yaratacaktır.

ÖRÜMCEKLER / ÖRÜMCEK İLAÇLAMA

Evlerde yaşayan örümcekler genellikle zehirli olmamakla birlikte bir insanı birkaç dakika içerisinde öldürecek, kalbini durduracak zehire sahip türleri de mevcuttur. Genellikle sineklerin veya karıncaların ağlarına gelerek yakalanmalarını beklerler ve ağların buna göre örerler. Görüntü olarak çok kötü olmakta birlikte ev içerinse görümcek bulunması sağlık açısından da çok zararlıdır.

Örümcekten kurtulmak için periyodik olarak ilaçlama yapılmalı ve özellikle mayıs aylarında derinlemesine ilaçlama hizmeti alınmalıdır.

FARE / LAĞIM FARESİ İLAÇLAMA

Fare; 10 ile 26 cm boyunda ve erişkin seviyeye ulaştığında yaklaşık 750gr kadar ağırlığa ulaşabilmektedir. Geceleri yiyecek arayarak karbondioksit yayan canlıların kokusunu alırlar. İnsanlar da solunum sırasında oksijen alıp karbondioksit verdiklerinden fareler insan suratına doğru harekete geçmektedir.

Isırdıkları yüzeye nefesleri ve vücut salgıları ile lokal anestezi de uygulayabilen lağım fareleri siz hissetmeden etinizi ısırıp kopartabilme özelliğine sahiptirler. Toprak altında ve kanalizasyon borularında yaşaran lağım fareleri birden fazla virüsü ve mikrobu üzerlerinde taşıyarak gezdikleri heryere bu mikrobu yayarlar.

Ufak bir kedi boyutlarına kadar büyüyebilen türleri vardır ve zamanında ilaçlama yapılmaz ise yüzeyde görünen fare sayısının 10 katına kadar zemin altına ve deliklerde üreyerek erişkin boyularına ulaşmayı beklerler. Dharma ilaçlama şirketi olarak fare ilaçlaması yapmakta ve aynı zamanda farelerin yuvalarını da yok etmek için özel yemler kullanmaktayız.

Fareler genellikle besin bulunan yerlere yakın yuvalanmaktadırlar; lokantalar, hastaneler, çöplükler, fırınlar ve pastaneler özellikle fareler için uygun ısı ve besin kaynağı oluşturduklarından çok titiz ilaçlanması gerekmektedir.

Fare ilaçlaması ihmal edildiği takdirde yeni doğan fare yavruları kemirme ihtiyaçlarını elektrik kabloları ve ahşap eşyalardan giderirler. Çok büyük hasarlara ve masraflara yol açtıkları bilinmektedir, belediye sağlık ekipleri tarafından da dışkılarından tespit edilebilen fareler aynı zamanda gıda üretimi yapan firmalarda hastalık yayma özellikleri olduğundan insan sağlığını çok büyük oranda tehdit etmektedirler.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir