Termit İlaçlama, Termit İlaçlaması

Published by böceklere fısıldayan adam on

Termitler, 3000’den fazla türü bulunan, Türkiye’de sadece 3 türü yaşayan, görünüş olarak karıncalara benzeyen fakat hamam böcekleri ile akraba olan bir böcek türüdür.

Termitler koloniler halinde yaşayan, yaşadığı bölgede odunları,organik içerikli her şeyi yiyebilirler. Ülkemizde karıncaya benzemesi ve renginin beyaz olması nedeniyle halk arasında beyaz karınca olarak ta adlandırılan Termitler güçlü hayvanlar olup bireysel mücadele ile zaman ve maddi kayıplara yol açabilmektedir.

termitKoloniler halinde yaşayan termitler’de belirli görev dağılımları vardır. Bu görevler; Besin bulma, iletişim,savunma gibi görevler olup koloninin fertleri arasında muhteşem bir dayanışma vardır. Ayrıca termit kolonilerinde sürekli yumurtlayarak koloninin çoğalmasını sağlayan kraliçe bulunmaktadır.

Kolonide yaşayan tüm termitlerin tek bir görevi vardır, koloniyi korumak ve onu geliştirmek. İlaçlama yapılmak istenen termitlerle mücadele bu yüzden çok zor ve ancak profesyonel ve kararlı çalışma ile mümkün olmaktadır.

Bir termit kolonisi 1milyondan fazla üyeye sahip olabilir. Termitler; toprak altı, toprak üstü ve kuru odun termitleri olmak üzere üç gruba ayrılırlar. Bu grupların her birinin farklı koloni hayatları vardır ve her biri de kendi içinde dört bölüme ayrılır:

  1. Kral-Kraliçe
  2. Kral ve Kraliçe Adayları
  3. İşçiler
  4. Askerler

Üremeleri ve Çoğalmaları:

Koloni için Kraliçe çok değerlidir. Kraliçe Termit’in hayretler verici bir üreme kapasitesi vardır. 1 günde 30bin yumurta bırakabilmesi ne kadar hızlı çoğalabildiklerinin göstergesidir. Üreme kapasitesi bu kadar yüksek olan bu küçücük zararlının ömrü de hatırı sayılır kadardır. Ortalama ömrü 25-30 yıl arası değişen Kraliçe Termit üreme yeteneğinin aynı yüksek performansta ömür boyu devam ettirir.

Kraliçe Termit , kolonideki termitlerle direkt olarak görüşmemesine rağmen koloninini tüm ihtiyaçlarını bilir. Kraliçe termit, yumurtlama döneminde yaklaşık olarak 14 cm’ye ulaşan dev gövdesi ile kıpırdamadan yatarken dahi yuvadaki eksikliklerin tümünü,Herhangi bir savaş olup olmadığını, yuvada herhangi bir karışıklık olup olmadığını, hangi türde elemana ihtiyaç olduğunu bilir. Bu iletişimi işçi termitlerden aldığı salgılarla anlar. Buna göre koloninin ihtiyaç duyduğu fertler için gerekli salgıları da yine işçi termitlerle yeni termitlere ulaştırır.

termit kolonisiBesin Kaynakları ve İşçi Termitler: Yaşam süreleri Kraliçe termit gibi uzun olmayan işçi termitler ortalama 3-5 yıl yaşarlar. Koloninin tüm yükü işçi termitlerin omuzlarındadır. İşçi termitler kısır,kör ve kanatsızdırlar. Üreme ve savunma dışındaki koloninin tüm işini yaparlar. Yuvanın inşası, gerektiğinde koloninin genişletilmesi ve onarılması işlerini işçi termitler yaparlar. Ayrıca kraliçe termitin beslenme vs ihtiyaçlarını da İşçi termitler giderir. Yeni termitlerin yetişmesi işi ile de işçi termitler ilgilenir.

Asker Termitler: Asker termitlerin tek görevi koloniyi korumaktır. Termit kolonisinin en büyük düşmanları karıncalar ve karınca yiyenlerdir. Asker termitler bu düşmanlara karşı koloniyi savunmak için gerekirse hiç düşünmeden canları feda edebilirler.

Dünya üzerinde yaşayan (neredeyse) tüm asker termit türleri çok büyük ve kaslı çenelere sahiptir. Bu çeneleri, saldırı anında düşmanı ısırmak ve parçalamak için kullanırlar. Asker termitlerin çenelerinin büyüklüğü, birbirlerine genel olarak benzemesine rağmen kafa yapıları türlerine göre farklılıklar gösterir. Hatta bu farklılık bazen oldukça dikkat çekicidir. Bazı askerler uzun burunludur, bazı türlerde ise asker termitler güçlü ve sert bir kafaya sahiptir.

Termitlerin Beslenmeleri: Termitler hemen hemen tüm canlılar için zorlu bir yiyecek olan odun ve tahta tipi gibi besinlerle ayrıca yeşil bitkilerle beslenir. Bu besinleri kullanmalarının sebebi, ihtiyaç duydukları selülozun bu maddelerde bulunmasıdır.

buy steroids onlineTermitlerle Mücadele: Termitler koloni olarak yaşayan böcekler olup, bir kolonide ortalama 1 milyon termit yaşamaktadır. Kraliçe termit 25-30 yıl ömre sahip ve bir günde 30binden fazla yumurta bırakma buy steroids online kapasitesine sahiptir. Bu veriler ışığında Termitlerle mücadelenin ancak ve ancak profesyonel ekiplerle yapılan çalışmalar sonucunda başarıyla sonuçlanabilmektedir.

Dharma termit(beyaz karınca) ilaçlamada sistemli olarak hareket etmekte ve bir mücadele programı çıkartmaktayız. Bu programın içeriği şöyledir;

  • Öncelikli olarak ilaçlama yapılacak alanda geniş çaplı bir araştırma yapılır.
  • Termitlerin yuvaları tespit edildikten sonra, yaşanan mekana termitlerin ulaşım noktaları tespit edilir.
  • Termitlerin ortamdaki besin kaynakları tespit edilir.
  • Koloninin büyüklüğüne göre ilaçlama yöntemi ve ilaç çeşiti belirlenir.
  • Son aşama olarak tamamen müşteriye endeksli çalıştığımız için, sizlerin belirleyeceği gün ve saatte ilaçlama yapılır.

Termitler çok korunaklı ve dayanaklı yuvalar yapabilmektedirler. Bu yuvalar öyle ki betondan sağlam olabilmektedir. Yuva yüksekliği 7 metreyi bulabilen termitlerle mücadele, erken tespit bu nedenle çok önemlidir. Çünkü çok sağlam bir şekilde inşa edilen bir termit yuvasını kimi zaman dinamitle yıkmak gerekebilmektedir.

Dharma İlaçlama olarak, konut sahiplerine, işletme sahiplerine tavsiyelerimiz, aşağıda vereceğimiz resimlerde görülen Termitlerin (halk ağzında beyaz karınca) sizin, yaşadığınız alanın, işletmenizin büyük bir tehlikesi olduğunu unutmamanız ve bu tehlikenin çözümü için muhakkak profesyonel destek almanızdır.

Dharma ilaçlama şirketimiz sizlere 1984 yılından beri hizmet vermekte olup Sağlık Bakanlığı tarafından 2005 tarihinde yayınlanan “Halk Sağlığı Alanında Haşerelere Karşı İlaçlama Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik” in tüm şartlarını taşımaktadır.

Dharma İlaçlama haşerelere karşı Profesyonel çözümler üretir.

From Bodybuilding Geek to CrossFit Newb | T Nation legal steroids usa The Truth About American Bodybuilding Supplements

2 Comments

Özlem · 13 Temmuz 2013 at 13:41

İyi günler,
Termit böcekleri evin altına yuva yapması halinde nasıl bir ilaçlamaya başvurulur?
Kalıcı bir çözüm mümkün olur mu?

Pelin · 04 Haziran 2015 at 15:05

Merhaba yeni taşındığımız evimizin çatı dubleksinin çatısındaki bölmede bulunan çatıyı tutan tahtalar hasara uğramıştır. Bunun ile ilgili yapılacak bilgi veya ilaçlama konusunda temin edebileceğimiz numaraları rica ediyoruz. Tesekkurler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir