Pire İlaçlama

Published by böceklere fısıldayan adam on

Pireler kan ile beslenen ve genellikle tozlu ortamlarda çoğalan haşerelerdir.  Pireler kanatsız olup boyları 2 ile 10mm arasında değişmekle birlikte başlıca köpekler, kediler ve insanlar üzerinde barınmaktadırlar.

Üzerinde pire taşıyan bir canlı farklı bir ortama gittiğinde pire ve yumurtalarını taşıyabilmektedir. Pire ısırarak kan emmeye başladığında kendi üzerindeki bakterileri de kan emdiği canlıya aktarır. Pireler vücut boylarının 190 ile 260 katı arası zıplamaları ile çoğu zaman uçuyormuş gibi görülebilir.

Pire tehlike hissettiğinde zıplayarak kaçmaktadır ve insan gözüyle görülmesi zor olduğundan evinizde pire olduğunu en kolay şekilde ayak bileklerinizde oluşan kızarıklıklardan anlayabilirsiniz.

Pirenin tamamen yok edilmesi için geniş çaplı ilaçlama yapılmalıdır çünkü; pire yumurtalarını tek bir noktaya bırakmak yerine birden fazla noktaya yumurtalarını dağıtarak çoğalır. İyi beslenmiş bir pire bir gün içerisinde 10 ile 25 arası yumurtayı etrafa bırakır.

Halı diplerinde, pamuklu yüzeylerde ve tozlu ortamlarda pirenin çoğalması daha kolay olacaktır. Pirenin hastalık bulaştırma özelliği çok fazladır, bir canlıdan diğerine geçerek direk kan ile temas etmesi sonucu her türlü paraziti ve virüsü canlıdan canlıya aktarır.

Pire Nedir ?
Genellikle Kan İle beslenir  ve tozlu,kirli ortamlada ürerler.Boyları 3mm ile 10mm arasında değişmektedir.Genellikle köpek,kedi ve insanlar üzerinde yaşamaktadırlar.Eğer bir canlının üzerinde pire varsa o canlı girdiği yerlere pireyi ve yumurtalarınıda götürmüş olur.Pireler kendi boyların 160 ile 280 kat arası zıpladıklarından normal bir gözle uçuyormuş gibi görünebilirler.

Pire Nasıl Anlaşılır ?
Pire Çok hızlı ve çok küçük olduğundan gözle göremezsiniz , ancak elinizde ve ayak bileklerinizde oluşan kızarıklıklardan anlayabilirsiniz.

Pire Nasıl Yok Edilir ?
Pirenin yok  edilmesi için son derece titiz bir şekilde evinizi ilaçlamalı veya ilaçlatmalısınız.Bunu sebebi ise pirenin bulunduğu ortama çok fazla sayıda yumurta bırakmasıdır , titiz ve temiz bir ilaçlama yapılmaması halinde pireler tekrar ortaya çıkabilir.
Pire Çoğunlukla Nerelerde Bulunur ?
Pire genellikle halı dipleri,pamuklu yüzeylerde ve tozlu oramlarda bulunur.Buralara dikkat etmelisiniz çünkü pirenin taşıdığı parazit ve virüs sayısı çoktur.

Pireler Kendi İçlerinde Üçe Ayrılır;

KEDİ PİRESİ
Kedilerde bulunan pire türüdür ve diğer pire türlerine göre boyutları daha küçüktür.  Bu Pire türü genellikle Kedilerde bulunur ve diğer pire türlerine göre boyları biraz daha küçüktür.Kedilerde barınırlar ve beslenirler zaten isimleride buradan gelmektedir.Bu Pire türü genellikle apartman aralarında,merdiven boşluklarında,kömürlüklerde  ve hijyenin az olduğu ortamlarda bulunur. Kedilerin üzerinde barınıp, beslendiği için bu ismi almıştır. Apartman aralıklarında, kömürlük, otopark gibi hijyenin daha az olduğu yerlerde gezen kedilerin üzerlerine kolayca yerleşir ve bu şekilde kediler varsıtası ile evlere taşınırlar.

KÖPEK PİRESİ
Köpek pireleri boyut olarak kedi pirelerinden iridir. Bu Pireler boyut bakımından Kedi Prelerinden daha iri ve büyüktür.Köpeğin tüylerinin arasında gizlenirler ve köpeğin kanıyla beslenirler.Bu Pire türü besi hayvanlarda ve yabani hayvanlardada bulunur.Bu pire türü kontrol edilmediği takdirde sıcak ortamlara girerlerse çok hızlı bir biçimde çoğalırlar ve olay tehlikeli bir hal kazanır.Eğer evinizde köpeğiniz var ise ve Köpek Piresi varsa bunun en iyi çözüm yöntemi  veterinere gitmektir.

Köpeğin tüyleri arasında gizlenerek kanından beslenir. Besi hayvanlarında ve yabani hayvanlarda da bulunan pire türü kontrol edilmediği taktirde sıcak ortamlara ulaşırsa çok hızlı bir şekilde çoğalabilir. Köpek piresinin önüne geçebilmek için veteriner kontrollerini eksik etmemek gerekmektedir. Ev içerisinde yuva yapmış köpek pirelerini yok etmek için derinlemesine ilaçlama yapılmalı ve temizliğe özen gösterilmelidir.

PAMUK PİRESİ

Pamuk piresi, pamutlu giysilerde ve pamuksu yumuşak yapıya sahip eşyalarda görülür. Bu pireler bitki ile beslenirler ve bitkilerinizi tüketerek çoğalırlar. PAMUK PİRESİ bitkilerden beslenir ve bitkileri yok ederek çoğalırlar.

Diğer pirelere göre daha ufak ve beyaz renktedirler. Yapraklar ve dallar arasında ağ kurarak sürekli çoğalırlar. Zamanında müdahale edilmezse pamuk piresi dediğimiz bu pirelerin istilası bitkinin ölümüyle sonuçlanır.

Pire ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular:

PİRE NEDİR?

* PİRE ISIRIĞI NASILDIR?


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir