Kırkayak İlaçlaması, Kırkayak İlaçlama

Published by böceklere fısıldayan adam on

Kırkayaklar (Millipede), Eklem Bacaklılar (Arthropoda)’ın bir alt birimi olan Çok Bacaklılar (Myriapoda) birimine ait bir sınıf türüdür. İçinde bulunduğu bu Myriapoda grubu, adını aldığı Yunanca dilinde çok bacaklılığı simgeleyip, Myriad kelimesinin karşılık geldiği 10.000 sayısı da bu şubeye ait böcek türünün ayak adedini belirtmeye yöneliktir. Bu canlı türünde vücut uzun, yuvarlak ve çok bölütlüdür. Çürükçül olduğundan hayvan ve bitki kalıntılarının üzerinde yaşamayı sever. Yani hem etçil hem otçuldur. Zehirsizdir. Bu şubeden diğer bir tür olan çıyan böceğinden farklı olarak sokmaz ve ısırmaz. Daima karada bulunur.

kırkayak ilaçlamaÇok Bacaklılar sınıfının Diplopoda takımında yer alan “Julidae” (Kırkayakgiller), Kırkayak familyasının genel adıdır. Bir kırkayağın boyu genelde -en çok- 5 cm veya bundan daha küçüktür. Kahverengi veya siyah renklidir. Yine çıyan türünden farklı olarak vücudundaki ayak sırası iki çifttir. Bu özelliğe bakılarak iki böcek türü birbirinden kolayca ayırt edilebilir. Yuvarlak vücudundaki her halkada iki çift bacak yer alır. Kafasında iki adet anten ve iki göz bulunur. Göz yapısı dikkate alındığında tek parça olmayıp basit gözlerin bir araya gelmesinden oluşan bir kümesel göz yapısına sahip olduğu dikkati çeker. Göze sahip olmayan türü de vardır. Antende yer alıp yaşadığı alana ve yaşayış biçimine göre gelişmiş olan tüylerin koku alma derecesi oldukça hassastır. Bu böceğin iç yapısı çıyan türüyle benzerlik gösterir. Onca ayağa oranla oldukça yavaş yürürler. Kırkayak ilaçlama fiyatları sayfamızdan ilgili haşere ile ilgili hizmet ücretlerini görebilir, fiyat teklifi alabilirsiniz. Yine bacaklarının sayısı, tür adına göre değişiklik gösterir. Çoğunun vücudunda yüz on beş çift bacak yer alır.

Normal yaşam koşullarının değişiklik gösterdiği soğuk ve yağışlı havalarda ve yahut bahar ayı yeni geldiği vakitlerde, yumurtadan henüz dışarı çıktığında, evlerin çatlak sızıntılarına veya kuytu köşe kısımlarına gizlenir. Genellikle rutubetli ortamlardan hoşlanıp, rutubetsiz alanlarda çok fazla yaşayamaz. Dharma ilaçlama olarak kırkayan ilaçlamasında altı ay garanti vermekteyiz. Boş zemin dairelerde daha çok görülür ve rahatsız edildiği an orayı terk eder. Terk etme durumu, kırkayak sayısı iyice artıp topluluğa ulaştığında göç etme durumuna dönüşebilir. Eğer sayıları az ise, var olanlardan kurtulup ortamdaki delikler kapatılmalı, rutubet giderilmelidir. Fakat sayıları fazlaysa göç etmeleri sağlanmak üzere duvarlardaki delikler, kuytu köşeler buna göre ayarlanmalıdır.

Kapalı alanların dışında sıcak ve ılıman bölgelerde yaşar. Gündüz saatlerinde rutubetli (nemli) yerlerde yapraklar, ağaç kabukları ve taşların altında saklanır ve geceleri besin avına çıkar. Besin olarak kendine sağladığı, genellikle ölü durumdaki bitkilerdir. Otlaklarda, tarlalarda, çok sayıda kırkayak sürü halinde bir arada bitkilere adeta saldırırken görülebilir. Bitkilerin kök sürgünlerini de yedikleri için büyük kayıplara yol açabilirler. Dharma ilaçlama şirketi olarak kırkayak ilaçlamasında bayer marka ilaçlar kullanmaktayız. Besin olarak kullandıkları insan ve hayvan dışkılarında bulunan barsak parazitlerinin yumurtalarını vücutlarında sindirime uğratmadan direkt olarak dışarı atarlar ve dışkıda bulunan tenya, kırkayakların yumurtalarının yayılmasında yardımcı bir unsurdur.

Categories: Haşereler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir