Akrep İlaçlama

Akrepler eklembacaklılardan olup insanlar için Ölümcül sonuçlar doğurabilecek düzeyde tehlikeli haşerelerdendir.

Nemli ve sıcak iklimleri seven akreplerin vücutları kitin adını verdiğimiz sert bir tabaka ile kaplanmıştır. Kuyruğunda taşıdığı iğnesi ile sokarak düşmanlarını zehirler.

akrep ilaçlamaBoyları türlerine göre değişen akrepler ortalama 3-5 cm büyüklüğündedir. çeşitli renklerde olan akrepler genellikle sarı ve siyah renklerde bulunmaktadır. Kahverengi hatta mavi renkli akrepler de bulunmaktadır. Akreplerin vücutları birbirine bağlı yassı halkalardan meydana gelmiştir. Akreplerin vücutları 3 ayrı bölümden oluşmuştur: Gövde, karın ve kuyruk.

Yaşam Alanları: Genellikle yalnız yaşayan akrepler, duvarların yarıklarında, taş altlarında, toprak içinde, karlı bölgeler dışında hemen hemen her yerde yaşayabilirler.  Akrebin gövdesinde arkaya doğru gidildikçe  büyüyen, uçları çift çengelli dört çift yürüme bacağı bulunur. Karın kısmından sonra 6 adet, gövdeye oranla daha dar ve yuvarlak  halkalardan meydana gelen bir kuyruk bulunmaktadır. Bir yay gibi sırta doğru bükülebilen akrebin kuyruğu, eğrilmiş bir zehir iğnesi veya mızrağını taşıyan şişkin halka ile son bulur. Akrep, yürürken kuyruğunu havaya kaldırır.  Halk arasında akrebin vücudunun son bölümü  kuyruk  olarak adlandırılsa da, gerçekte bu kısım,  karnın  daralan uzantısıdır.  Akrepler düz ve kaygan yüzeylere tırmanamazlar.

Akrepler gündüzleri pasif, geceleri aktif  olan, ince ve uzun vücutlu canlılardır. Akreplerin vücutlarının ön tarafında iki adet “kıskaç” adı verilen yapı bulunur. Av kıskaçlar ile yakalanır ve  parçalanır. Bunun yanı sıra akrepler vücutlarında bulunan özel algılayıcılar aracılığıyla çok uzak mesafedeki bir böceği bile algılamakta uzmandır.

Akreplerin vücut yapıları  UV ışınlarına karşı özel donanımlıdır.  Akrepler bu donanımları sayesinde UV ışınımını soğurur ve geri yansıtırlar. Bu özellik, ilaçlama çalışmalarında Profesyonel ilaçlama personelimiz için en büyük yardımcıdır. Yere doğru tutulan UV ışığının yeşilimsi bir tonda geri yansıması yardımıyla akreplerin yerleri ekibimizce tespit edilir.

Beslenmeleri: Akrepler genellikle küçük böceklerle beslenirler. Bu açıdan bakıldığında insanlara karşı bir tehdit oluşturmazlar. Ancak akrepler besin bulmak için insan yaşam alanlarına girerler. Ayrıca yağmurlu havalarda, yuvaları toprak altında olan akrepler, su altında kalmamak için insan yaşam alanlarını tercih ederler. Bu ve buna benzer durumlarda akrepler kendilerini korumak amacıyla insanları sokabilmektedir. Akrepler; insan yaşam alanlarında elbise, ayakkabı, yatak, yüklük, kiler, kapı aralığı, pencere aralığı gibi risk yaratan noktalarda dolaşırlar. Akrebin saklandığı yerlerin ortak özelliği karanlık ve gizlenmeye müsait olmalarıdır.

akrepÜremeleri: Akreplerin üremeleri diğer haşerelere göre farklılık arz eder.   Akrepler yumurtlayan canlılardır ve  çiftleşme gerçekleştikten sonra dişi Akrep yumurtalarını sırtının üzerindeki özel bir kese içinde taşır. Akrep yumurtalarının olgunlaşması ve açılması bu kese içinde olur. Yumurtadan çıkan Akrep yavruları birkaç gün bu kabuk altında kalır ve daha sonra dişi Akrep kabuğunu kaldırır ve yavrular dışarı çıkar.
Yalnız yaşamayı seven Akrepler istisna olarak  yavrulama döneminde birlikte yaşamayı tercih eder.

Akreplerle Mücadele ve Akrep Sokmalarına karşı Tedbirler: Akrepler zehirli hayvanlardır ve türlerine göre değişkenlik arz eden zehirleri kimi zaman 30 dakika içerisinde bir yetişkini öldürmeye yetebilir. Akrep sokması sonucu ortaya çıkan zehirlenmelerde çeşitli değişkenler önemli rol oynar. Bu değişkenleri aşağıdaki gibi sıralamak mümkündür:

Akrebin;

Ayrıca Sokulan kişinin;

Akrep sokması belirtileri şunlardır:

Bu maddeler ve buna benzer belirtiler akrep sokmasının en büyük bulguları olup bu bulgular tespit edildiği durumda hiç zaman kaybetmeden doktora müracaat edilmesi gerekmektedir.

Akrep Sokması Durumunda Yapılması Gereken Acil Müdaheleler:

Bu çalışmalar ancak ve ancak ilk müdahele olarak yapılmalı kesinlikle tıbbi müdahelenin yapılması gerekmektedir.

Akrep zehirlenmelerinde Doğru bildiğimiz YANLIŞLAR:

Dharma İlaçlama Şirketimiz akrep ilaçlamada akreplerle mücadeleyi tamamen profesyonel olarak yapmaktadır. Tek yapmanız gereken yaşadığınız yerde akrep görmeniz durumunda bizimle irtibat kurmanızdır.  Ekibimiz en kısa sürede belirtilen adrese ulaşıp gerekli önlemleri alacaktır.

Dharma böcek ilaçlama sağlık günler diler.

Akrep İlaçlama BÖLGESİNDE BÖCEK İLAÇLAMA HİZMETİ

Posted in Haşereler • Etiketler: , , , , , Sayfa Başına Dön

İlaçlama deneyiminizi bizimle paylaşın.